Bireysel ve Kurumsal İtibar Yönetimi

İtibar yönetimi dediğimiz zaman aslında aklımızda canlanması gereken en kısa tanımlama “ceza-ödül” diyebiliriz. Bunu anlamak açısından bir günlük internet geçmişimizi gözden geçirmemiz bile yeterli olacaktır. Örneğin bir sabah uyandığımızda hepimiz bir kadının bir görevliyi aşağıladığı bir videoya denk geldik ve kişi internet toplumunun etkisiyle gün bitmeden kendini toplum içine çıkamayacak bir halde buldu. İşte bu kötü bir itibar yönetiminin internet toplumu tarafından ceza örneklerinden birisidir. Ama ayrı bir yönünü de değerlendirirsek iyi bir itibar yönetimi sizi güvenilir bir marka olarak tanımlayıp diğer telefonların ne olduğuna dahi bakılmadan alınana bir Apple haline getirebilir. Beğensek de beğenmesek de “kolay unutan ama zor silen” internet toplumunda itibarımızı yönetmemiz günümüzde mecburi bir hal almıştır. Günün sonunda kaliteli bir itibar yönetiminin ve krizlere karşı hızlı aksiyon almanın ödülünü veyahut itibarınızı internette dolaşan insanların eline bırakıp cezalandırılacağınız günü beklemek sizin elinizde olacaktır.

İtibar Yönetimi Nedir?

İtibar TDK tarafından saygınlık olarak tanımlanmıştır. Aslında çok uzatmadan da yapılacak en güzel tanım da İtibar Yönetiminin saygınlık yönetimi olduğudur. Diğer bir deyişle gerçek dünyada her ne olursanız olun online dünyadaki insanların size bakışının yönetilmesidir. İster bir marka olun ister bir birey internet ortamında saygınlığınızı arttırmak veya saygınlığınızı düşürmemek adına itibar yönetiminin zorunlu bir hal aldığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Bireysel İtibar Yönetimi Nedir?

Her ne kadar itibar yönetimi sadece markalar için önemlidir algısı bulunsa da bu kesinlikle hatalı bir düşüncedir. Kişinin kendi hakkında internet ortamında kişisel itibar yönetimi yapması en az markalar kadar önemlidir. Şunu unutmayın ki hayatınız boyunca ayrılamayacağınız tek marka kendinizsinizdir. Bu açıdan kişisel itibar yönetimi hayatınızın önemli bir parçası haline gelmeli ve olası problemlere karşı da reaktif bir rol üstlenmelisiniz. Hala internet ortamında nasıl göründüğüm neden bu kadar önemli diyenlerdenseniz hemen açıklayalım.

İş için başvuru yaptığınız her 10 şirketten 8’i başvurularını internet üzerinden yürütüyor. Yaptığınız başvurular için değerlendirme aşamasında her 10 firmadan 8’i internetteki yerinizi önemsiyor ve araştırıyor. Yine bu şirketlerin büyük bir kısmı internet ortamında olumsuz görüş uyandıran insanlarla çalışmayı riskli görüyor. İşte tam olarak bu aşamada kişinin bireysel itibar yönetimi hayatınızı etkilemeye başlıyor.

Aynı şekilde çok uzaklaşmadan her gün girdiğiniz sosyal medya platformlarını düşünün kişilerin çizdiği profillerin sizde yarattığı izlenimleri düşünün. Fark ettiğiniz gibi basit bir arkadaş ortamı oluşturmak konusunda bile internetteki yüzünüz ve haliyle bireysel itibar yönetiminiz seçici bir etken olarak göze çarpıyor.

Tabi ödüllerden bahsettik biraz da cezalardan bahsetmek iyi olacaktır. Siz de filmlere düşkünseniz, hafta sonunda Netflix izleyip keyif yapayım diyenlerdenseniz veya sosyal medyayı aktif kullananlardansanız “Google it” tabirini en az bir kere duymuşsunuzdur. Dilimize “google’lamak” olarak geçen bu sözün açıklaması oldukça basit. Google’da arat, her şey oradadır. İşte dostumuz kadar düşmanımız olabilecek bu sonsuz kütüphanenin size neler getireceğinden emin olmalısınız. Denemediyseniz kendi isminizi Google çubuğuna yazın, neler çıkacağını tahmin bile edemezsiniz. İşte sizin kendi hayatınız hakkında fikir sahibi olduğunuz için çok seyrek gerçekleştirdiğiniz bu eylem birileri tarafından her gün yapılıyor ve sizi Google’ın gösterdiği gibi tanıyorlar.

Bu aşamada hakkınızda çıkan olumsuz yazılara, geçmişe dair izlere, istenmeyen görüntülere ulaştığınız zaman yapmanız gereken ilk iş acilen İtibar Yönetimi hakkında Hukuki Destek almaktır. Bu adımı erkenden atmazsanız ve reaktif bir tepki göstermeseniz emin olun sonraki çabalarınız okyanustan kovayla su boşaltmaya benzeyecektir. Çünkü takdir edersiniz ki internet ortamında aktarılan bir görüntü, bir fikir veya olumsuz yorumlar sosyal meydanın da etkisiyle hiç olmadığı kadar hızlı yayılıyor.

Hakkınızda sizden izinsiz çekilmiş görüntülerin yayımlanması ciddi bir suç olmakla birlikte bunun internet ortamında dolaşımının sosyal hayat üzerindeki etkisini azaltmak adına da hukuki yardımın erkenden alınması büyük önem arz etmektedir. Ayrıca yapılan bu saldırıların ve karalama çalışmalarının TCK içeriğinde cezai müeyyideleri bulunduğu gibi kişilik haklarına saldırı sebebiyle tazminat yükümlülüğünün ortaya çıkmasının da ihtimal dahilinde olduğunu belirtmekte fayda var.

Kurumsal İtibar Yönetimi Nedir?

Kurumsal itibar yönetimini şirketinizin, markanızın internet ortamı üzerinde algı oluşturarak olumlu bir imaj yaratmak veyahut olumsuz imajı temizlemek olarak tanımlamak mümkündür. Bilindiği gibi artık hayatımızın merkezi haline gelen internet aynı zamanda ekonominin de kalbi haline gelmiştir. Markaların bu süreçte pazarını genişletmesi ve daha büyük kitlelere hitap etmesi bir yana kişilerin şikayetlerinin de internet ortamında kontrolsüz ve yeri geldiğinde haksız olarak yer alması ve bu tür şikâyet ve karalamaların internet ortamında hızla yayılması yeni ve büyük bir tehlike olarak karşımıza çıkmaktadır.

Burada, henüz sürecin başında gerektiği şekilde müdahale edilmeyen sorunların ise markaların karlılıklarına büyük etkisi olacaktır. Daha önemlisi orta vadede markanızın, insanların zihninde tercih edilmemesi gereken bir marka olarak yerleşmesine sebep olacaktır ve en nihayetinde küçük olan bir sorun büyüyerek mücadele edilmez bir hal alacaktır.

Her ne kadar şikayetlerin marka gelişimine büyük katkısı olduğu bilinse de haksız şikâyet ve karalama ile sınırları aşan şikayetlere hızla müdahale etmek ve gerektiğinde en kısa sürede hukuki destek alarak içeriklerin denetlenmesi gerekirse de içeriklerin kaldırılmasını sağlamak çok önemlidir. Bu durumda kalan ve sürece erkenden müdahale etmeyen şirketler bu tür karalama ve sınırı aşan şikayetlerin bir anda internette yayılması ile karşılaşabilir ve gerçek durum aksini gösterse dahi internet ortamının markaya karşı doğrudan tavır alması durumuyla karşılaşılabileceklerdir.

Kurumsal itibar yönetiminin faydaları ise yukarıda bahsedilenlerin tam tersine büyük getiriler sağlamaktadır. Öyle ki zararlı içeriklerle reaktif şekilde mücadele eden ve kurumsal itibarına yönelik de olumlu adımlar atan şirketler toplumun takdirini almakla birlikte kalıcı müşteriler de kazanabiliyor. Son yıllarda da sıkça karşılaştığımız geri dönüştürülebilir malzemelerin kullanıldığı ürünler, yeşili ve doğayı koruyan adımlar, güçsüz kesimlere destek, kadınların iş hayatına katılımı ve spora destek süreçleri markaların itibar yönetiminin bir adımını oluşturmaktadır.

Bunun yanında kurumsal itibarın sağlanmasında sosyal medyanın aktif kullanımı ve müşterilere cevapların ve çözümlerin hızlı ulaştırılması da çok önemlidir. Ancak bu artı puanların kazanılması her ne kadar çok önemli olsa da şirketlerin ve markaların kurumsal itibar yönetiminde dikkat etmesi gereken ilk süreç olumsuz olarak oluşturulmaya çalışılan ve kurumsal itibarın altına dinamit koyan çabaların bertaraf edilmesidir. Bu süreçte kurumların en kısa sürede hukuki yardım alarak bu içeriklerle mücadele etmesi olumlu imajlar yaratmak adına attığı adımlardan çok daha önemli olacaktır. Bunun sebebi ise kötünün internette çok daha hızlı yayılması ve kişilerin olumsuz yorumlardan, olumlu yorumlara oranla daha fazla etkilenmesidir.

Yapılan bu itibar suikastları Türk Ceza Kanun’u içeriğinde suç teşkil eden durumlar oluşturabilirler Aynı şekilde haksız rekabete konu olabilecek, marka ve telif haklarına saldırı teşkil eden fiillerin gerçekleşmesi durumlarında da tazminat yoluna gidilebilecektir. Bu açıdan etkin bir kurumsal itibar hukuku yönetimiyle ve erken safhada alınan hukuki destekle potansiyel zararları ortadan kaldırabilir ve kurumsal itibarınızı sağlamlaştırabilirsiniz.

Yukarıda da anlattığımız gibi online itibar yönetimi sizin evinizdir. Evinizin önünü temiz, çimleri biçilmiş ve yeni boyanmış halde topluma sunarak dikkatleri üzerinize çekmek sizin elinizdedir. Aksinin göze alınması durumunda da çitleri kırılmış, duvarlarına yazılar yazılmış ve pencereleri kırılmış bir evin sahibi olarak anılmak mümkün olacaktır. Bu durum ise sizin sosyal hayatınızdan, iş hayatınıza ve hatta gelecek planlarınızı etkileyecek bir durumda bırakabilecektir. Ama olumlu haberimiz ise itibar yönetimine başlamak ve itibar yönetimi hakkında hukuki destek almak için hiçbir zaman geç değildir. Kendinizi istediğiniz pozisyonda bulmaya, işinizde istediğiniz yerlere yükselmeye, geçmişiniz hakkında unutmak istediğiniz olayları süpürmek için aktif olarak adım atmaya bugünden başlayabilirsiniz.

Yorum Yap